"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oto Kiralama (Rent A Car)

Oto kiralama, bir aracı; kullanım hakkını satın almadan, geçici olarak ve belirli ücreti karşılığında kullanmaktır. Araç kiralamak kısa ya da uzun dönemli yapılabilir. Günlük kiralama yapılabilir ya da uzun dönemlik kiralama da, kişinin isteği üzerine gerçekleştirilebilmektedir. 

Araç Kiralama Nasıl Yapılabilir? 

Araba kiralama ihtiyacında; günlük veya haftalık kira, genellikle turistik sebeplerle veya acil ihtiyaçlarda tercih edilir. Günlük kiralama, havaalanları ve otogarlar gibi yoğun seyahat trafiğinin olduğu yerlerde çoğunlukla işlev görür. Belli amaçlarla, daha uzun sürelerde de araç kiralanabilir. Kurumumuz sayesinde, havalimanı oto kiralama dahil birçok yer için ve istenilen sürede araç kiralama gerçekleştirilebilir.

Bu süreç boyunca tüm gerekli hizmetler de güvenle yapılmaktadır. Belli amaçlar doğrultusunda, kişiler veya firmalar için; daha uzun dönemli araç kiralamaları da güvenle yapılabilmektedir. Araç satın almak yerine, uzun süreli ve gayet ekonomik koşullara araç kiralanabilmektedir. Ayrıca bu tür filo kiralama hizmetlerini de, bazı kişiler ve firmalar ekonomik yönden tercih etmektedir. Her şey göz önünde bulundurulduğunda, çok cazip seçeneklerle kısa veya daha uzun vadede araç kiralanabilir. 

Araç Kiralamada Önemli Hususlar 

Araç kiralama anlamına gelen rent a car hizmetleri ile artık acil araba ihtiyaçları kolayca karşılanabilmektedir. En önemlisi, sadece ehliyet sahibi olmaktır. Daha sonrasında ödeme yapılırken, araba kiralama sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir. Böylelikle; aracın teslim alınması, bu sözleşmeyle birlikte yasallaştırılır ve hukuki zemine oturtulur. Sözleşmeye göre; aracın kiralandığı saat, gün, tarih belirtilir.

Ayrıca, kira ücreti ve aracın teslim edileceği tarih belirtilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu, aracın geri teslimatının gecikmesinde ödenecek gecikme ücretidir. Ayrıca, bir diğer önemli husus; aracın yakıtının kiralayan kişi tarafınca gözetimde olması ve tedarik edilmesidir. Çünkü hiçbir zaman ve hiçbir durumda; kiralama ücretine, araç yakıt ücreti dahil olmamaktadır. Belli başlı konular dışında, araç kiralama işlemleri kolayca gerçekleştirilir; herhangi bir zorluk bulunmaz. 

Araç Kiralama Şartları 

Ekonomik ya da normal bir aracın kiralanabilmesi için, en az 21 yaşında olunması gereklidir. 
Ehliyete kesinlikle sahip olunmalıdır. En önemli konu budur. Araç kiralama sırasında, ehliyet ibraz edilmelidir.

Kiralanan aracı birden fazla kişinin kullanması mümkündür, ancak diğer sürücülerin de kira kontratına işlenmesi gereklidir. Kasko olsa dahi, ehliyetsiz ya da alkollü araç kullanılması olası kazalarda sorunlara sebep olacaktır. Havalimanı araç kiralamalarında, aracın teslim alınmasından en fazla 24 saat önce e-posta aracılığıyla uçuş bilgileri de iletilmelidir. Böylece, uçuş bilgileri sayesinde; tam zamanında karşılanarak, kiralayacağınız aracınızı teslim almanız kolayca gerçekleştirilir. 

Araç Kiralamada Önemli Ek Bilgiler 

Kiralanan araçta ücrete dahil kilometre sınırı da belirtilebilir; ya da araç, sınırsız kullanıma tâbi olabilir. Trafik kurallarına uymak, alkol ve uyuşturucu kullanımından uzak durmak; güvenliğiniz ve sigorta geçerliliği için şarttır. Kira kontratı ile birlikte, anahtar teslim edilir. Araç teslim alındığında, yakıt deposu seviyesi kontrol edilmelidir.

Kiralanan aracın daha sonra aynı seviyelerde yakıtla iadesinin yapılması beklenir. Rent a car hizmetleriyle kiralanan aracın, kontrat süresinin sonunda ve zamanında teslim edilmesi beklenir. Teslimat, araç kiralandıktan sonra yine aynı ya da belirtilen adrese yapılmalıdır. Aracın teslim edilmesi sırasında, en fazla bir saatlik bir bekleme süresi kabul edilir. Araç kiralama sektöründe; aracın zamanında teslim edilmesi, ek ücret uygulamalarının olmaması için şarttır. Ayrıca; OGS ve HGS desteğiyle de, paralı otoyollardan otomatik geçiş yapılabilir. 

Araç kiralama turistik olsun, iş için olsun ya da acil durumlar için olsun; kolayca yapılabilmektedir. Araç kiralama ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir